Wyposażenie - kolejność zakupów

Informacje dla początkujących i tych, którzy chcą do nas dołączyć

Re: Wyposażenie - kolejność zakupów

Postprzez Napalm » niedziela, 21 grudnia 2014, 11:17

Sorry za odgrzebywanie tematu. Chciałbym zapytać jak w praktyce wypadają rozmiary oporządzenia w stosunku do wzrostu itd. Konkretnie chodzi o szelki systemu M1956. W większości, w sprzedaży, dostępne są w najmniejszym rozmiarze R - regular. Czy będą pasować na kogoś kto ma 180 cm wzrostu czy też trzeba szukać L - long?
Napalm
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa, 26 grudnia 2012, 17:05

Postprzez » niedziela, 21 grudnia 2014, 11:17

 

Re: Wyposażenie - kolejność zakupów

Postprzez Leon » sobota, 27 grudnia 2014, 15:28

Nie ma sprawy z przedstawionym pytaniem, zawsze warto odświeżyć sobie wiedzę w temacie. :wink:
Rzuciłem okiem na moje szelki M56 próbując znaleźć oznaczenie rozmiaru. Mój egzemplarz datowany jest sierpień 1960 r. i nosi następujące oznaczenia.
Suspenders Field Pack Combat M-1956
8465-577-4923
M(UTM) 8482-E-61 AUG. 1960 [-8-]


Obrazek

Rozmiar "zaszyty" jest w numerze FSN, który w tym przypadku wynosi 8465-577-4923, co odpowiada rozmiarowi Long. Przy moim wzroście (178 cm) nosi się je swobodnie, dysponując przy tym jakimś zapasem. Ten ostatni może się przydać, kiedy trzeba będzie oporządzenie założyć na kamizelkę przeciwodłamkową 3/4 Collar.

Swego czasu w moje ręce wpadły też szelki M-56, najwyraźniej z późniejszego okresu, zamówione dla jednego z kolegów. Tutaj rozmiar (Regular) był już podany jawnie.
Obrazek

Na powyższym zdjęciu warto zwrócić uwagę na wskazówkę umieszczoną pod rozmiarem, zgodną z informacjami prezentowanymi w sieci, a mianowicie:
  • Regular - dla osób o wzroście do 173 cm (height under 68" or 173 cm),
  • Long - wzrost do 188 cm (height 68-74" or 173-188 cm).

Przyznam, że na szelki "szykował" się swego czasu jeden z moich znajomych, o ładnych kilka centymetrów wyższy ode mnie, acz wolałem je zachować dla siebie. :wink:

Zasadniczo, przy podanym wzroście (180 cm), wskazane byłyby szelki w rozmiarze L. Szczęśliwie jest to dość popularny element, więc nie powinno być problemu z jego zakupem we właściwym rozmiarze. Warto przy tym zwrócić uwagę na oznaczenia (wg MIL-S-40160) i odpowiadające im rozmiary:
  • FSN 8465-577-4922 -> Regular,
  • FSN 8465-577-4923 -> Long,
  • FSN 8465-823-7231 -> X-Long.

Nieco gorzej może być z bardziej wyrafinowanym wyposażeniem, choć przy moim wzroście udaje mi się bez większych problemów wbić nawet w kombinezon HBT lotników US Navy, który trafił mi się w rozmiarze XS.
Avatar użytkownika
Leon
 
Posty: 1557
Dołączył(a): czwartek, 26 marca 2009, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyposażenie - kolejność zakupów

Postprzez Napalm » poniedziałek, 29 grudnia 2014, 13:03

Dzięki wielkie za szczegółowe informacje. Czyli jednak nastawiać się na Long-i. Co prawda ktoś twierdził, że ma 180 cm wzrostu i nosi Regular-y max wyregulowane na plus i niby pasują dobrze. Jednak większość opinii - w tym i Twoja - nakazuje inną opcję. Z drugiej strony patrząc nie tak łatwo znaleźć wersję long (w przyzwoitym stanie). Na allegro i nie tylko występują głównie te najmniejsze.

Pozwolę sobie jeszcze zapytać - kupowaliście coś np na ebay-u z USA? Interesują mnie doświadczenia w tej kwestii jeśli chodzi o cło, vaty , opłaty itd.
Napalm
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa, 26 grudnia 2012, 17:05

Postprzez » poniedziałek, 29 grudnia 2014, 13:03

 

Poprzednia strona

Powrót do Rekrutacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron